Kritická chyba v Intel procesorech přinese snížení výkonu [AKTUALIZOVÁNO]

Vypadá to, že problémy Applu se zpomalováním iPhonů budou brzy zcela zanedbatelným problémem. Procesory od Intelu totiž mají natolik závažnou chybu na úrovni hardwaru, že na celý problém je uvaleno embargo a již vydané opravy jsou prozatím bez dokumentace.

Podrobné technické informace přinesl web The Register. Akcie Intelu se propadají a velké společnosti jako Amazon či Microsoft již obeslali zákazníky svých cloudových služeb s informacemi o plánovaných odstávkách.

O co jde

Chyba je vázána na procesory Intel jak architektury x86 tak x64. Podle dostupných informací by se mělo jednat o většinu procesorů Intel za posledních 10 let, zejména pak řada Core a také serverová varianta Xeon.

Nebezpečí se skrývá v tom, že se zpracovávaný kód může dostat do adresního prostoru, který je vyhrazen pouze pro jádro operačního systému. Doposud jsou uživatelský prostor i kernel mapovány společně a řízeny na základě oprávnění.

Tento návrh přináší rychlejší práci s pamětí při přepínání mezi operacemi. Jak se však zdá, hrozí zneužití, proto oprava bude vyžadovat oddělení v jádře systému, což může mít dopad na výkon.

Linux záplatován, Windows brzy

Žádná podrobnosti zatím nejsou známé, bude tedy potřeba počkat na oficiální vyjádření samotného Intelu, ale již v říjnu byla do linuxového jádra zapracována oprava Kernel Page Table Isolation (KPTI), která izoluje tyto dva prostory. Funguje to tak, že při změně paměťového prostoru se musí vyprázdnit buffer TLB.

Linux už záplatu má, ačkoliv není dostupná žádná bližší dokumentace. Problém se však týká všech operačních systémů, tedy i Windows a macOS. Microsoft opravu již testuje od listopadu v rámci programu Windows Insider a pro ostatní uživatele by měla být brzy dostupná během Patch Tuesday.

Výkon nižší až o 30 %

Tato chyba a nutnost přepsání samotného jádra operačního systému vzbuzuje především obavy z poklesu výkonu. Benchmarky jsou zatím dostupné pouze u Linuxu, ale naštěstí se zdá, že pro běžné uživatele (vč. hráčů) by oprava neměla znamenat zásadní zpomalení.

Herní benchmarky na Linuxu s Intel Core i7 8700K „Coffee Lake“ | Zdroj: Phoronix

Větší problém budou mít firmy u serverového použití, tedy např. Microsoft se svou cloudovou službou Azure či Amazon EC2, kde by se podle nejhorších scénářů mohl propad výkonu dostat až ke 30 %, což bude znamenat dodatečné investice.

Aktualizace: – Microsoft již vydal kumulativní aktualizace pro uživatele Windows 10. Starší verze Windows budou muset počekat na pravidelné Patch Tuesday. Zranitelnosti navíc mají již svá označení „Meltdown“ a „Spectre“.

Další informace:

Zdroj: Neowin, The Register

Share This