Benchmarky: Jaký vliv na výkon má bezpečnostní záplata?

Už jsme měli možnost se podívat na benchmarky, které byly po opravě zranitelností v procesorech prováděny. Jednalo se však o test na Linuxu, protože ten byl záplatován již v minulém roce. Nás však podstatně více zajímají reálné testy na Windows 10.

Web TechSpot přišel s celou řadou různých benchmarků, kterým podrobil počítač s Core i7-8700K v kombinaci se Samsung SSD 950 Pro. Testováno bylo před a po aplikaci bezpečnostní záplaty.

Propad o 23 % i malé zlepšení

Jako první se podívejme na benchmark, který dopadl hůře po záplatě. Jde o sekvenční čtení malých souborů (4K), kde došlo k propadu výkonu o 23 %. Ostatní testy zápisu/čtení se však lišili jen o 5 % či méně.

Crystal benchmark
Foto: TechSpot

Co se týče produktivity, tak při práci s excelovými tabulkami strach mít nemusíte. V Monte Carlo Simulation byl výkon Excelu 2016 stejný.

Monte Carlo simulace Excel 2016
Foto: TechSpot

Obdobně dopadla i komprese/dekomprese souborů skrze 7-Zip, kde se rozdíl vejde do chyby měření.

7-Zip komprese/dekomprese benchmark
Foto: TechSpot

Ani hráči se nemusí obávat, stejně jako to bylo u Linux, ani zde se žádný propad ve výkonu nekoná. Většina herních benchmarků dopadla shodně před i po, případně bylo naopak vidět mírné zlepšení.

Battlefield 1 benchmark
Foto: TechSpot

Pokud vás zajímá výsledech všech benchmarků, můžete si je prohlédnout ve zmiňovaném článku Testing Windows 10 Performance Before and After the Meltdown Flaw Emergency Patch na TechSpot.

Závěr (prozatím)

Jak můžete vidět i z těchto testů, běžný desktopový uživatel nemá prakticky žádný důvod se strachovat o výkon svého počítače po instalaci bezpečnostní záplaty. Odkládat či zakazovat aktualizace by v tomto případě rozhodně nebylo rozumné.

Je samozřejmé, že skutečný dopad nelze odvozovat z testů na jednom procesoru. Chybí zatím informace o výkonu na slabších modelech. Zatím však není důvod k tomu se obávat, že by bylo nutné kvůli záplatě měnit hardware.

Stále však platí, že výrazný dopad bude u datacenter. Vývojáři, nejen v Intelu, se budou zabývat i případnými optimalizacemi tak, aby se případné ztráty ve výkonu odstranily.

Zdroj: TechSpot

Share This