Exprezident Václav Klaus pobavil s „Windows 9“ v rozhovoru pro E15

Windows 10 nepřináší z ekonomického hlediska žádný efekt oproti Windows 9, tak nějak to vidí bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Dnes s ním vyšel rozsáhlý rozhovor na serveru E15.cz, kde se vyjádřil k celé řadě ekonomických i politických témat. Pro fanoušky Windows je zde však jedna perla:

Česká ekonomika roste. Je to ale zdravý růst, nebo je to částečně pozůstatek uměle vytvořeného prostředí?

Rozhodující je, že růst je. Vytváří poptávku, příjem, mzdy, zisky. Umožňuje, aby si za mzdy lidé něco kupovali a podniky aby za zisky někde investovaly. Jsem proti kádrování ekonomického růstu některými moudrými soudruhy ekonomy – centrálními plánovači starého typu. Často je to mladá generace, která si myslí, že se roste špatně, ve špatných odvětvích. Podle nich, když to není do IT, je to špatně. To neberu. Navíc nejmylnější a nejchybnější investice jsou do IT. Je to největší plýtvání penězi.

Ano?

Chápu, že Windows 10 je lepší než ťukání na psacím stroji v roce 1950 a produktivitu to nepochybně zvyšuje. Ale že by to zvýšilo o milimetr produktivitu české ekonomiky oproti Windows s číslem 9? Zvýšení nula, efekt nulový.

Myslím, že největší ztrátová investice je naskočení na iluzi této IT ekonomiky a nadměrné investování tímto směrem. Nemám v tom naprosto originální názor, je významná škola ekonomických teoretiků a analytiků ve světě, kteří tento názor zastávají.

Zde je vidět, že pojmenování posledních Windows je trochu zrádné, a ne každý má verzích operačního systému od Microsoftu přehled. O svůj názor, zda jsou investice do IT plýtvání penězi a nové Windows 10 nezvyšují produktivitu české ekonomiky, se můžete podělit do komentářů.

Zdroj: E15

Share This