Insider Preview build 17063 přináší Timeline a mnoho dalších novinek

Dlouho odkládané sestavení je konečně tady. Insideři tak dostali „nadílku“ ještě před Štedrým dnem, protože novinek je v tomto buildu skutečně hodně. Největší a nejvýraznější je pochopitelně nová funkce Windows Timeline.

Timeline

Windows Timeline asi není potřeba příliš představovat. Jedná se o rozšíření stávající nabídky Zobrazení úloh tak, aby zobrazovala historii spuštěných programů i s jejich aktivitou. Lze se tak snadno vracet k tomu, co jste dělali dříve.

Windows Timeline v Insider Preview build 17063
Foto: Microsoft

Pomocí Timeline je snadné pokračovat v aktivitách, které jste začali nejen na daném PC, ale i jiném Windows PC či dokonce na zařízení s Android/iOS.

Ve výchozím zobrazení jsou vidět aktuálně spuštěné programy. Pod nimi se poté již zobrazují dřívější aktivity, ke kterým je možné se vrátit. Lze procházet jak doporučení z jednotlivých dní, tak veškeré aktivity pro vybraný den. Víte-li přesně, k čemu se chcete vrátit, můžete využít i možnost hledání.

Více informací: Microsoft ukázal demo funkce Timeline, která Fall Creators Update nestihla

Aktivity

Důležitou součástí Timeline je způsob, jakým jsou informace zobrazovány. Nejde jen o přehled dříve spuštěných programů, ale i konkrétního obsahu. Aktivitou tak může být konkrétní webová stránka, dokument, playlist apod.

Vývojáři budou muset podporu pro Timeline zapracovat do svých programů. Prozatím budou nejlepší ukázkou oficiální aplikace jako Microsoft Edge, Office programy, OneNote a aktualizované UWP aplikace od Microsoftu.

Ne každému se podobné „sledování“ může líbit. Microsoft proto do Nastavení již v dříve přidal možnost kontroly nad historií aktivit. Ta se může hodit i pro případ, že je na počítači více účtů.

Nová ikona

Drobnost, na kterou Microsoft také myslel, je změna ikony pro Zobrazení úloh, tak aby lépe naznačovala, že se zde ukrývá Timeline.

Nová ikona Zobrazení úloh
Foto: Microsoft

Microsoft Edge

Změny se opět dotkly i prohlížeče Edge, který dostal nejen vylepšený design, ale i mnoho funkcí.

Více Fluent Designu

Microsoft Edge nyní podporuje tmavý motiv lépe. Prvky jsou tmavší a vše má lepší kontrast. Orientace a ovládání uživatelského rozhraní by tak mělo být o něco příjemnější.

Microsoft Edge tmavý motiv
Foto: Microsoft

Lišta záložek, která dostala „dotek“ Fluent Designu již ve Fall Creators Update, je nyní průhlednější. Je to změna, který byla provedena na základě zpětné vazby. U ovládacích prvků a nabídek pak můžete vidět Reveal efekt, který světelně zvýrazňuje položku.

Lepší záložky

Vývojáři upravili i práci se záložkami v knihách ve formátu EPUB a PDF. Přidávání i správa záložek je dostupná z jednoho místa.

Záložky pro knihy Microsoft Edge
Foto: Microsoft

Offline stránky a push notifikace

Velkou změnou „pod kapotou“ je podpora Service Workers, Push a Cache API, které jsou ve výchozím stavu zapnuté. Tyto webové standardy umožňují například webovým stránkám odesílat oznámení (tzv. push notifikace) do Centra akcí, aktualizovat data na pozadí i ve chvíli, kdy je prohlížeč zavřený.

Některé webové stránky by navíc měly fungovat offiline, s využitím lokální cache, což může být užitečné i ve chvílích, kdy není internetové připojení dostatečné.

Web Media Extensions Package

V tomto buildu je instalován rozšiřující balík pro Microsoft Edge, který přidává podporu open source formátů (OGG Vorbis a Theora), které můžete najít například na Wikipedii.

Větší podpora pro touchpady

Zajímavou novinkou je větší podpora pro touchapady označované jako „Precision“, které umožňují větší škálu gest. Nově je tak možné využívat tyto gesta pro prohlížení stránek v Microsoft Edge. Pomocí touchpadu tak bude možné ovládat Edge stejně jako skrze dotykový displej.

„Sets“

Další velkou novinkou, která byla očekávána společně s Timeline je funkce „Sets“ (uvozovky, protože sám Microsoft ještě váhá s názvem). Nicméně v tomto sestavení dorazí, možnost sdružování UWP aplikací pomocí záložek, jen některým účastníkům programu Windows Insider.

Více informací v článcích:

Nastavení s novým designem

Nejenže Nastavení dostává Fluent Design, změn doznala i hlavní obrazovka. Ikony jsou menší a vše vypadá úhledněji.

Nové rozvržení Nastavení
Foto: Microsoft

… je toho více

Novinek je skutečně mnoho, ne všechny jsou však tak zásadní, aby bylo potřeba je nějak více rozvádět. Stručný přehled dalších změn je tak zde:

 • Bezpečnostní otázky (pro obnovení hesla) u lokálních účtů.
 • Informace o displeji (rozlišení, obnovovací frekvence apod.) na jednom místě.
 • Lepší podpora pro HiDPI a automatická „oprava“.
 • Vylepšené nastavení v rámci Oblast a jazyk, nové okno pro instalaci jazykových balíčků.
 • Nastavení datových limitů pro Wi-Fi i Ethernet.
 • Stav (tj. v cloudu nebo lokálně uloženo) u OneDrive složek i v panelu Průzkumníku souborů.
 • Možnost resetovat Herní režim.
 • Emoji panel pro více jazyků.
 • Predikce slov i při psaní na hardwarové klávesnici.
 • Vylepšení panelu Lidé (možnost více lidí, lepší organizace).
 • Aplikace výstřižky nabídne editaci v Malování 3D.

Pokud byste chtěli změny vidět bez instalace Insider Preview buildu, je možné se podívat na oficiální příspěvek na blogu Microsoftu, kde je většina novinek zachycena na obrázcích/animacích.

Zdroj: Microsoft

Share This