Microsoft se chystá na příchod PWA do Windows 10

Progresivní webové aplikace (PWA) jsou jedním z velkých témat, kterými se zabývají vývojáři desktopových aplikací. Webové aplikace dnes již nabízí celou řadu moderních technologií (Service Workers, Push notifikace, Cache API a další), kterými se mohou snadno vyrovnat nativním aplikacím pro Windows.

Microsoft nově představil, tedy oficiálně, svou vizi pro PWA. Nová jarní aktualizace Windows 10 přinese podporu právě těchto webových aplikací a jisté je, že se dostanou i do nabídky Microsoft Store. Pomocí svého vyhledávače Bing se společnosti podařilo najít již 1,5 milionu potencionálních kandidátů na zařazení.

Nepřehlédněte: Redstone 4 se bude jmenovat Windows 10 Spring Creators Update

Vývojáři pochopitelně budou mít možnost manuálního přidání. Stačí použít nástroj PWABuilder, vytvořit pro svou webovou aplikaci APPX soubor a ten odeslat standardně přes Developer Center. Microsoft zároveň bude vyžadovat, aby i PWA aplikace splňovali běžná kritéria, která jsou pro Microsoft Store nastavena.

PWA by měly být rovnocennými aplikacemi pro Windows 10. Účastníci programu Windows Insider už nyní mají automaticky jejich plnou podporu skrze novou verzi EdgeHTML 17 a brzy se nejspíše dočkají i prvních přidaných aplikací v Microsoft Store.

Kritikům této technologie se nelíbí především to, že jde často o „zabalení“ webových stránek do samostatného okna. Vývojáři však budou mít k dispozici funkce, které používají běžné UWP aplikace, aby mohly využít prostředí Windows 10 naplno. Pro uživatele PWA znamenají např. rychlejší aktualizaci aplikací, bez nutnosti instalace, zkrátka se načte jako v prohlížeči.

Zdroj: Microsoft

Share This