Microsoft údajně chystá čistě „moderní“ verzi Windows 10

Podle posledních spekulací pracuje Microsoft na nové verzi Windows 10 s kódovým označením Polaris. Neměla by obsahovat žádné přežité technologie a mělo by se tak jednat o skutečně moderní operační systém.

Zcela nová verze Windows 10, pro desktopy, notebooky i zařízení 2v1, by měla být postavena výhradně na UWP. Tedy pouze na novém „moderním“ rozhraní, bez jakýchkoliv starších technologií. Takový systém by postrádal současnou zpětnou kompatibilitu, na druhou stranu by byl mnohem kompaktnější a měl by poskytnout i lepší výdrž na baterii.

Microsoft už nyní usilovně pracuje na tom, aby se „zbytky“ ze starších verzí Windows dostaly do nového moderního rozhraní. Zatím to jde pomalu a Windows 10 jsou tak stále ještě ne zcela konzistentním systémem. Polaris by mohl být náhradou existujících Windows 10 S.

Windows 10 s použitím pouze UWP aplikací by mohl být ještě bezpečnějším systémem. Podpora Win32 aplikací by měla být vyřešena skrze kontejnerovou virtualizaci, takže by nebylo nutné implementovat staré komponenty systému.

Stávající uživatelé bohužel nebudou mít možnost upgradu/přechodu na tuto verzi. Možné by nemělo být ani upgradovat z Polaris na tradiční Windows 10. Windows 10 jak je známe dnes by měly zůstat, ale především pro náročné uživatele a hráče.

Zásadní otázkou zůstává, kdy se Windows 10 „Polaris“ dočkáme? Microsoft údajně počítá s rokem 2019, takže letos se s největší pravděpodobností žádné překvapení konat nebude.

Zdroj: Windows Central

Share This