Microsoft upřesnil jaký dopad budou mít záplaty Windows na výkon

O možné ztrátě výkonu se v souvislosti se zranitelnostmi Meltdown a Spectre hovoří již od začátku, pro mnohé je samotné podezření ze snížení výkonu dostatečným důvodem svůj systém vůbec neaktualizovat. Benchmarky zatím ukazovaly, že nejvíce se mají obávat provozovatelé serverů, běžní uživatelé příliš ne.

Microsoft se rozhodl otevřeně komentovat situaci. Terry Myerson, víceprezident společnosti, proto na blogu vysvětlil, co lze od nutných změn očekávat. Dobrou zprávou je, že uživatelé Windows 10 s moderními procesory by žádné větší problémy mít neměli.

Zde je tedy přehled, jak bude ovlivněn výkon podle Microsoftu:

  • Windows 10 + nový procesor (2016, tj. Skylake, Kaby Lake a novější): Nepostřehnutelné uživateli, v benchmarcích maximálně jednotky procent ztráty, tj. milisekundy v reálu.
  • Windows 10 + starší procesor (2015, tj. Haswell a starší): Větší prodpad v benchmarcích, někteří uživatelé mohou pocítit ztrátu výkonu.
  • Windows 8 a Windows 7 + starší procesor: Očekává se, že většina uživatelů pocítí ztrátu výkonu.

Jak můžete vidět, nová zařízení z posledních 2 let by neměla mít žádný problém po instalaci bezpečnostních záplat. U starších procesorů se může vyplatit upgrade na Windows 10, kde by měla být ztráta výkonu menší než u přechozích verzí Windows. Pochopitelně bude záležet i na tom, jak daný uživatel na počítači pracuje.

Zdroj: Microsoft

Share This