Nejlepší správci hesel (nejen) pro Windows

Jednou z nejdůležitějších věcí týkající se online bezpečnosti jsou hesla. Pro každou službu byste měli mít vymyšlené unikátní heslo, které by mělo být dostatečně dlouhé a složité. V případě jeho prozrazení se tak nemůže stát, že by se tím samým heslem někdo „naboural“ třeba do e-mailu apod.

Internetových služeb přibývá a mít stovky různých přihlašovacích údajů není nic neobvyklého. Zapamatovat si je však je pro většinu z nás nemožné. Nabízí se tak hned několik možností, jak toto řešit, třeba zapisováním do notýsku či ukládáním do prohlížeče.

Papír je pro mnohé oblíbený způsob ukládání hesel, ale rozhodně není bezpečný a pokud se zničí, už ho neobnovíte. Ukládat si hesla do internetového prohlížeče je pohodlné, ale rozhodně ne bezpečné. Mnohem lepším řešením je tzv. správce hesel, který vše důkladně šifruje, pomůže hesla generovat i zapisovat důvěrné informace.

Hledáte-li správce hesel, který bude mít i aplikaci pro Windows, pak jsme vybrali několik, které rozhodně stojí za vyzkoušení a jsou oblíbené. Většina nabízí placené verze, které obvykle přidávají různé funkce. Všechny zmiňované programy používají silné šifrování, vaše data by tak měla být v bezpečí – lokálně i v cloudu.

Enpass

Enpass není žádným nováčkem, ale mluví se o něm hodně teprve poslední roky. Jedná se o multiplatformní správce hesel, který data ukládá do šifrovaného souboru, který je ukládán lokálně. Volitelně si pak každý uživatel může nastavit synchronizaci např. do Dropboxu.

Enpass
Foto: Sinew Software Systems/Microsoft Store

Ukládat si můžete nejen přihlašovací údaje, ale i informace o bankovních kartách či poznámky.

Velkou výhodou Enpassu je to, že je zcela zdarma. Žádné měsíční předplatné apod. Bohužel vývojářům dlouho trvalo vydání doplňku pro Microsoft Edge a nyní jsou problémy s rozšířením pro Firefox. Paralelně zároveň existují 4 verze pro Windows, která mají každá své omezení. Kvůli tomu to bohužel nelze říct, že by se jednalo o nejlepší variantu.

Enpass Password Manager
Enpass Password Manager
Developer: Sinew Software Systems Private Limited
Price: Zdarma+

Dashlane

Tento správce hesel patří jednoznačně mezi nejlepší. Větší povědomí se mu také dostává v poslední době, protože nová verze je velice povedená. Dashlane je v základní verzi zdarma, hlavním omezením zde je nemožnost synchronizace mezi zařízeními.

Dashlane
Foto: Dashlane

Premium verze v tomto případě nabízí prakticky vše, co byste od správce hesel mohli požadovat. Přihlašovací údaje, bezpečné poznámky, automatické vyplňování formulářů, synchronizace, mobilní aplikace, či třeba dvoufaktorová autorizace (klidně s YubiKey).

Zajímavostí je mimo jiné i to, že placená verze nabízí snadné sdílení vybraných položek, takže pokud byste řešili tento problém, je Dashlane rozhodně skvělou volbou.

Doporučujeme: Vyzkoušejte si Dashlane Premium na 6 měsíců ZDARMA!

1Password

Program 1Password je legendární správce hesel od společnosti AgileBits, který je známý především z macOS. Má však i verzi pro Windows a Android, takže rozhodně nejste vázáni na Apple produkty.

1Password

1Password nabízí to nejdůležitější a zároveň je velmi intuitivní na ovládání. Zásadní nevýhodou je, že nenabízí verzi zdarma. Pokud tedy nutně nepotřebujete všechny nabízené funkce, pak nemá velký smysl o něm uvažovat. Vyzkoušet však můžete 30denní trial verzi, která vám pomůže se rozhodnout, zda je lepší než konkurence.

Sticky Password

Jeden z prvních správců hesel, který dnes už ve velké konkurenci není tolik vidět. Ačkoliv se to podle názvu nezdá, tak se jedná o původem český program, konkrétně z Brna. Důvěřujete-li tedy výhradně českému softwaru, pak je to jasná volba.

Sticky Password
Foto: Lamantine Software

Výbava je poměrně standardní, základní verze je zdarma, ale chybí ji možnost synchronizace. Premium lze koupit jak za roční poplatek, tak celoživotní licenci, což je unikátní. Kromě cloudové synchronizace pak nabízí i Wi-Fi synchronizaci. Akorát uživatelské rozhraní by jistě uvítalo redesign.

Keeper

Keeper nejspíše poznáte podle ikony, protože se jedná o aplikace, která je předinstalovaná ve Windows 10. Vypadá možná nenápadně, ale přesto patří k nejpoužívanějším správcům hesel.

Keeper Password Manager
Foto: Keeper/Microsoft Store

Opět se však jedná pouze o placenou verzi, takže je potřeba s tím počítat. Co se týče výbavy, nabízí prakticky vše, včetně podpory všech platforem. Konkurenční výhodou může být ale možnost přihlašování pomocí funkce Windows Hello a výběr geografického umístění cloudové zálohy (USA nebo Irsko).

Keeper - Password Manager & Secure File Storage
Keeper - Password Manager & Secure File Storage
Developer: Keeper Security Inc
Price: Zdarma+
Share This