Opera uvádí: Okamžité hledání, Můj Flow a nový mobilní prohlížeč

Opera nepatří k nejpoužívanějším internetovým prohlížečům, ale rozhodně je jedním z nejvybavenějších. Vestavěné blokování reklam je však několik let starou záležitostí a mohlo by se zdát, že od experimentálního Neon prohlížeče tu nic zajímavého nebylo. Až do dnes.

Nová verze Opery přináší hned několik funkcí a také zcela nový prohlížeč pro mobilní telefony (ano, už třetí) Opera Touch. Synchronizace obsahu při používání PC a mobilu by tak mělo již konečně fungovat, tedy alespoň v pojetí vývojářů Opera Software.

Okamžité hledání

Zajímavou novinkou, kterou chce prohlížeč reflektovat změnu používání prohlížečů je funkce Okamžité hledání, kterou je možné vyvolat klávesovou zkratkou ALT+Mezerník. Objeví se lišta Googlu, do které je možné zadat dotaz a „odentrování“ se zobrazí stránka s výsledky ve výřezu nad stávajícím kartou. Podle potřeby je možné otevřít v samostatné kartě.

Opera Okamžité hledání
Foto: Opera Software

Tabem lze navíc přepínat (případně použít CTRL+Mezerník) na mód, kdy se vyhledává v otevřených kartách, což jistě ocení ti, kteří mají otevřeno např. několik desítek stránek.

Funkce se určitě hodí pro rychlé vyhledávání při čtení bez nutnosti přepínat na jinou kartu. I když záhlaví Googlu opakující vestavěnou vyhledávací lištu je trochu nadbytečné.

Flow a Opera Touch

Sidebar v Opeře prozatím moc funkční nebyl, alespoň pokud jste si zde z nějakého důvodu nenapojili Messenger, WhatsApp či Telegram. To se nyní trochu mění nejen díky vyhledávací ikoně, ale také funkci Můj Flow. Právě to je funkce, která přináší synchronizaci PC a mobilního prohlížeče.

Jedná se o feed, do kterého je pomocí šipky v adresních řádcích možné ihned odeslat danou stránku. Sdílení či ukládání stránek mezi zařízeními je tak podstatně rychlejší, stačí jedno kliknutí. K tomu je navíc možné psát i vlastní poznámky.

Aby toto fungovalo na 100 %, byl vydán i zcela nový mobilní prohlížeč Opera Touch, který je dostupný zatím pro Android, ale brzy by měl být i pro iOS. Není nutné se přihlašovat do účtu, protože napojení probíhá pomocí QR kódu a komunikace je šifrována.

Novou verzi Opery můžete stahovat na oficiálních stránkách (popř. aktualizovat stávající verzi) a Opera Touch je k dispozici na Google Play.

Share This