Seznamte se s blade serverem a jeho výhodami

Poohlížíte se po novém hardwaru a narazili jste na takzvané blade servery? Pokud vám tato specifická kategorie nic moc neříká a rádi byste se dozvěděli více, nepřestávejte číst. V následujících řádcích se dozvíte základní informace, výhody a možnosti využití. Třeba nakonec dojedete k závěru, že je blade server ideálním volbou pravě pro vás.

Čepel se mu neříká pro nic za nic

Název hardwaru obvykle úzce souvisí s jeho vlastnostmi a nejinak tomu je i u blade serveru. Blade znamená v českém překladu čepel a odkazuje na velmi úzký profil serveru. Dalším typickým znakem tohoto sortimentu je kromě kompaktních rozměrů i cable-less řešení. Vnitřní design bez kabelů má své opodstatnění – je praktičtější z hlediska budoucí údržby a mimoto brání v proudění vzduchu. Konektivita je řešena přes multikonektor do blade chassis, což je něco jako “rack v racku”. Je využíván několika servery současně – ty mají společné zdroje napájení a ventilátoru.

Cisco blade server
Cisco blade servery v chassis, autor: By Raysonho, CC BY-SA 3.0

Jaké mají blade servery výhody?

Zakládáte si na snadné implementaci serveru? Jakmile provedete počáteční nastavení blade serveru, další server přidáte během několika minut. Stejně snadné je případné přesunutí serveru do jiného chassis. Ani to by vám nemělo zabrat více než několik minut. Pro případ výpadku můžete vytvořit hot-spare blade.

Velmi intuitivní je i správa serveru. K výhodám patří přehlednost a jednoduchý management na úrovni chassis.

Spousta uživatelů preferuje blade server především z důvodu kompaktních rozměrů. Konsolidace zdrojů napájení, switchů a ventilátorů vede k minimalizaci nároku na místo v serverovně.

Pro blade servery je typická také energetická nenáročnost. Minimální spotřeba je jednou ze základních vlastností daného řešení.

Supermicro blade server
Supermicro blade server, autor: Byr Dmitry Nosachev, CC BY-SA 4.0

Kde se po blade serverech poohlédnout?

Pokud jste došli k závěru, že blade servery odpovídají vašim požadavkům, mohl by vás zajímat prodej serverů na www.czech-server.cz, kde seženete repasované servery za vynikající ceny. Oproti novým serverům ušetříte nezanedbatelnou částku a získáte kvalitní stroje, které vám budou dobře sloužit po několik dalších let.

Share This