Upadá Microsoft? Bývalý produktový manažer popsal hlavní problém

Jedna z nejzajímavějších věcí, která se v posledních dnech objevila na internetu je „zpověď“ bývalého produktového manažera Microsoftu Tima Sneatha, který se po 17 letech rozhodl ze společnosti odejít. Nyní pracuje v Googlu.

Ve svém příspěvku na Medium se podělil o to, co ze své perspektivy považuje za chybné kroky Microsoftu, které mu škodí v očích zákazníků:

But then came the missteps. Distracted by the engineering challenges of delivering “Longhorn” (Windows Vista), Microsoft failed to adjust rapidly to the new competitive threats posed by the rise of the standards-based web and the resurgence of Apple and the iPhone. Its rapid growth left it with the defender’s dilemma of being attacked by all sides, while also being unwilling to sacrifice existing businesses for new opportunities.

And so, Silverlight came and went — terminally injured by the imperative to preserve the Windows franchise. A renewed Internet Explorer made huge strides forward with hardware-accelerated graphics and a fast new JavaScript engine, but its deep integration with Windows 7 became its Achilles’ heel. The bones of Windows Phone have been picked clean by many others.

Meanwhile, infighting between different divisions left client developers in the Microsoft ecosystem caught in the crossfire, with little clarity for those who wanted to bet on something that would endure. Customers started to look elsewhere, attracted both by the new monetization opportunities of iPhone and the exploding ecosystem around the web. And so when “Metro” (UWP) was introduced as a reset for the Windows API, leaving behind the massive existing Windows XP and Windows 7 user base in pursuit of an unproven new touch-centric UI, developers largely shrugged and continued down the paths they had already chosen.

Je to především neustálá snaha „začínat znovu“, kdy je ukončován vývoj aplikací i celých platforem. Historickými příklady jsou Silverlight, Zune, Windows Phone, ale nyní částečně i Windows 7. Není to tak dávno, co se z aplikace Lync stal Skype for Bussines, který je nyní Teams. Podobných příkladů je zde celá řada, bohužel.

Tim Sneath tento problém vysvětluje rivalitou jednotlivých divizí uvnitř Microsoftu, což nám ostatním znesnadňuje výběr toho, co má šanci na „přežití“. Výstižné je grafické znázornění výše, které je už několik let staré, jak vypadá struktura Microsoftu podle Conwayova zákona. Ten totiž říká toto:

Každá organizace navrhující systém nevyhnutelně vyprodukuje návrh, jehož struktura bude kopií komunikační struktury této organizace.

Úspěch Windows 10 možná závisí právě na tom, jak se dokáže Microsoft s tímto problémem vypořádat. Konkurence roste, především se ale mění i celé odvětví. Microsoft musí přesvědčit, že Windows nejsou nevyzpytatelnou platformou, kde zítra daná služba skončí, protože jiná divize společnosti se chce předvést.

Zdroj: MSPoweruser, Tim Sneath

Share This