Ušetřete místo na disku s funkcí OneDrive Files On-Demand

Kapacita pevných disků se neustále zvětšuje, ale velké SSD disky jsou stále poměrně značnou investicí. Mít tedy synchronizované veškeré soubory, v cloudovém úložišti a zároveň na disku, může být problém. Microsoft se rozhodl, že s tímto problémem pomůže a nová verze OneDrive je flexibilnější.

Funkce OneDrive Files On-Demand (česky Soubory na vyžádání) přinesla možnost zvolit si u jednotlivých složek/souborů, zda budou pouze online nebo offline. Online soubory je možné dvojitým kliknutím stáhnout, poté je opět možné nastavit, aby byly uloženy pouze online.

I přesto, že se fyzicky nenachází na zařízení, stále se zobrazují jako běžné složky/soubory, což umožňuje je kdykoliv stáhnout bez složitého nastavování či práce s prohlížečem. OneDrive má navíc pro každého uživatele 5 GB místa zdarma.

Funkci je potřeba nejdříve zapnout

Abyste mohli funkci využívat, je potřeba mít nejnovější verzi programu OneDrive (stáhnout můžete zde) a v Nastavení (pravým kliknutím na ikonu v oznamovací oblasti) zaškrtnout možnost v sekci Soubory na vyžádání.

V Průzkumníku souborů je pak možné vidět stav. Online uložené soubory/složky jsou označeny ikonou mraku a ty uložené na zařízení zelenou ikonou.

Pravým klikem zvolíte režim

Máte-li vše nastaveno, je to už otázka zvyku se naučit spravovat umístění souborů/složek. Stačí vždy na danou položku kliknout pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce si vybrat.

OneDrive soubory na vyžádání

U souborů/složek, které nepotřebujete mít neustále uložené na pevném disku stačí vybrat možnost Uvolnit místo. Ikona ve stavu se během chvíle změní. Chcete-li naopak mít soubor/složku i offline vyberte možnosti Vždy zachovat na tomto zařízení.

Share This