Windows 7 jsou cílem ransomwaru, Microsoft doporučuje upgrade

Ransomware byl nejvážnější kybernetickou hrozbou v roce 2017, což vyvolalo reakce nejen antivirových společností, ale i Microsoftu. Ten se snaží Windows 10 propagovat jako „nejbezpečnější Windows“, je to tedy možnost ukázat kvality poslední verze.

Tanmay Ganacharya, manažer pro Windows Defender Research, na blogu Microsoftu ukázal, proč se vyplatí z Windows 7 upgradovat na Windows 10. Podle dat společnosti zařízení s Windows 7 měla od června do listopadu 2017 asi 3,4x větší šanci se setkat s ransomwarem oproti těm s Windows 10.

Rannsomware poměr Windows 7 vs Windows 10
Foto: Microsoft

Nutno dodat, že se jedná o zařízení se zapnutou ochranou v reálném čase od Microsoftu (Windows Defender), který není standardně nainstalován na Windows 7. Nicméně podle Microsoftu je i tak patrné, že útočníci se zaměřují na starší platformy, které je snazší napadnout.

Několik vrstev pokročilé ochrany

Dobrou ukázkou, proč je vhodné, z důvodů bezpečnosti, upgradovat z Windows 7 na Windows 10 jsou jednotlivé vrstvy ochrany. Microsoft názorně ukázal tabulky pro nejrozšířenější typy ransomwaru jako WannaCry, Petya či Bad Rabbit a možnostmi obou systémů se v jednotlivých stádiích útoku bránit.

Ochrana Windows 7 vs Windows 10 proti Petya
Foto: Microsoft

Jak můžete vidět na příkladu Petya, tak zatímco Windows 7 nabízí ochranu pouze na začátku celého procesu, tj. stažení škodlivého softwaru, Windows 10 má celou řadu dalších vrstev ochrany. I pokud by tak nedošlo k detekci již při stažení na základě definic, je možné chování ransomwaru zastavit celou řadou dalších vrstev.

Nepřehlédněte: 3 nejlepší nástroje pro nalezení a odstranění malwaru

Odhlédneme-li od Windows Defenderu, je zcela zřejmé, že Windows 10 má podstatně více bezpečnostních mechanismů, které mohou pokrýt více vektorů útoku.

Zdroj: Microsoft

Share This